Šodien un rīt, 27. un 28. februārī, satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs piedalīsies Eiropas Savienības (ES) neformālajā Transporta un enerģētikas ministru padomē Stokholmā. Šoreiz sarunu centrā būs ilgtermiņa risinājumi, lai pielāgotos jaunajai ģeopolitiskajai situācijai, tāpat tiks diskutēts par transporta politikas turpmāko virzību. Sanāksmes starplaikos J. Vitenbergs tiksies ar Polijas infrastruktūras ministru Andžeju Adamčiku, kā arī prāmju kompānijas Stena Line vadību.
“Klimatneitralitāte transporta jomā vienkāršam cilvēkam izklausās kā ne visai viegli izprotams birokrātisks process, kas ierobežo un spiež mainīt ikdienu. Svarīgi, lai visos šajos likumdošanas un politikas kalambūros cilvēks būtu ieguvējs, nevis cietējs. Mūsu kā politikas veidotāju uzdevums ir nodrošināt, lai sabiedrība būtu ieinteresēta un vēlētos iesaistīties aktivitātēs, kas saistītas ar šo jautājumu. Ir jāizvirza tādi mērķi, kas motivē sabiedrību, nevis to ierobežo un nodara pāri. Ne mazāk svarīga ir visu valstu un sektoru cieša sadarbība, veidojot saskaņotu politiku, bet tajā pašā laikā centrā izvirzot cilvēku un viņu iespējas tajā piedalīties,” uzsver J. Vitenbergs.
Kopumā transporta ministriem ir paredzētas trīs darba sesijas. Pirmās sesijas tēma būs “Nākotnes transporta politika konkurētspējīgai un klimatneitrālai Eiropai”, savukārt otrā – sagatavošanās programmai “Gatavi mērķrādītājam 55%”. Sarunu mērķis būs dalīties ar labākajiem piemēriem, kas īstenoti nacionālajā līmenī, lai transporta sektoru zaļinātu, tāpat tiks spriests, kādi turpmākie pasākumi zaļināšanas ietvaros būtu jāveic, lai Eiropas konkurētspēja pieaugtu. Tāpat ir plānota kopīga transporta un enerģētikas ministru sesija. Ņemot vērā, ka šie abi sektori vairākos virzienos ir saistīti, ministri meklēs kopīgus risinājumus esošajiem izaicinājumiem, piemēram, elektrotīklu kapacitātes stiprināšanai, kas ir būtiska arī tālākai elektrouzlādes tīkla izvēršanas Latvijā.
Sesiju starplaikā paredzēta J. Vitenberga tikšanās ar Polijas infrastruktūras ministru A. Adamčiku, ar ko plānots pārrunāt dažādus jautājumus, bet galvenais tikšanās temats būs Rail Baltica un tā virzība, ņemot vērā Polijas nozīmīgo lomu šī projekta realizēšanā.
Vēlāk ministrs ieplānojis tikšanos arī ar uzņēmuma Stena Line vadību, lai pārrunātu potenciālās iespējas nodrošināt prāmju satiksmi pasažieru pārvadājumiem arī no Rīgas.