Otrdien, 16. jūlijā, valdība apstiprināja 5,88 milj. eiro investīcijas no Atveseļošanas fonda (AF) projekta “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra mākoņdatošanas pakalpojumu attīstība valsts federētā mākoņa ietvaros” īstenošanai, paredzot koplietojamās mākoņdatošanas infrastruktūras pilnveidošanu un paplašināšanu valsts pārvaldē.
“Digitālā transformācija valsts pārvaldē un pašvaldībās ir viens no priekšnosacījumiem sekmīgai tālākai izaugsmei, tostarp arī drošības kontekstā. Budžeta iespējas ir ierobežotas, bet vajadzību ir daudz, tāpēc ir svarīgi apgūt visu digitalizācijai pieejamo Eiropas Savienības finansējumu,” uzsver satiksmes ministrs Kaspars Briškens.
Digitālās transformācijas ietvaros notiek valsts un pašvaldību procesu un pakalpojumu modernizācija, kā arī tiek uzlabota e-pārvaldes sistēmu sadarbspēja un atvērto datu un e-pakalpojumu pieejamība. Informācijas sistēmām, kas nodrošina e-pakalpojumus, ir jāspēj ātri un efektīvi attīstīties un tām nepieciešamie virtuālo skaitļošanas jaudu apjomi pieaug strauji. Attiecīgi koplietošanas pakalpojumu sniedzējam ir jāspēj nodrošināt pietiekamas rezerves datu centru kapacitātes pieaugumam un jānodrošina darbības atjaunošanas iespējas ar citiem infrastruktūras pakalpojumu sniedzējiem.
Projekta mērķis ir pilnveidot un paplašināt koplietojamo mākoņdatošanas infrastruktūru publiskās pārvaldes informācijas sistēmu darbināšanai vienotā valsts federētā (datu apstrādes) mākonī, lai nodrošinātu iespēju sniegt savstarpēji sadarbspējīgus pakalpojumus drošā vidē ar augstu konfidencialitātes, integritātes un pieejamības līmeni.
Tāpat mērķis ir izveidot vienotu, integrētu, drošu datu pārraides tīklu un piekļuvi publiskā interneta tīklam starp visiem četriem valsts federētā (datu apstrādes) mākoņa projektu īstenotājiem: VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC), Latvijas Nacionālā bibliotēka, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs un Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības datu centrs.
Projekta ietvaros tiks attīstīta LVRTC mākoņdatošanas un rezerves kopēšanas infrastruktūra, kas tiks integrēta valsts pārvaldes datu apstrādes mākonī, lai nodrošinātu iespēju sniegt savstarpēji sadarbspējīgus pakalpojumus drošā vidē ar augstu konfidencialitātes, integritātes un pieejamības līmeni, kā arī tiks izveidots vienots, integrēts, drošs datu pārraides tīkls starp valsts federētā (datu apstrādes) mākoņa pārējiem dalībniekiem, nodrošinot piekļuvi publiskajam interneta tīklam.
Plānots turpināt iesākto koplietošanas infrastruktūras attīstību, ieviešot jaunus mākoņdatošanas risinājumus un pakalpojumus, kas veicinātu valsts iestāžu IKT resursu pārvaldības efektivitāti, ļaujot dažādām valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm koplietot pēc iespējas vienādus infrastruktūras risinājumus, tādējādi radot ietaupījumus infrastruktūras izveidē un uzturēšanā, kā arī vienkāršojot jaunu IKT resursu pievienošanu jau esošajiem risinājumiem.
Projekta īstenošana turpinās virzību uz vienotu valsts IKT resursu pārvaldību un pārskatāmāku valsts IKT resursu uzskaiti un patēriņu, kā arī veicinās valsts pārvaldes mākoņdatošanas lietojumu un informācijas sistēmu darbību drošā vidē ar augstu konfidencialitātes, integritātes un pieejamības līmeni.