Lai stiprinātu Latvijas un Ukrainas sadarbību transporta un digitalizācijas jomās, Satiksmes ministrijas (SM) delegācija, ko vadīja valsts sekretāra p.i. Ligita Austrupe, no 21. līdz 23. maijam bija darba vizītē Ukrainā. Vīzītes darba kārtība ietvēra dalību Ukrainas Starpvaldību komisijā, kā arī divpusējās tikšanās Ukrainas Infrastruktūras ministrijā un Ukrainas Digitālās transformācijas ministrijā.
“Latvijas un Ukrainas sadarbība ir ne tikai atbalsta sniegšana Ukrainai, bet iespēja mācīties no Ukrainas kolēģiem. Ukraina uzrāda labu progresu un, neskatoties uz kara stāvokli, strauji attīsta digitālos risinājumus un ievieš arvien jaunas inovācijas. Arī loģistikas jomā Ukraina meklē jaunus risinājumus, lai attīstītu biznesu ar Āzijas valstīm. No SM puses būtiskākās tēmas ar Ukrainu – pasažieru pārvadājumi ar autobusiem, sadarbība dzelzceļa jomā, ritošā sastāva remonta pakalpojumi, kravu un investoru piesaiste ostām un atbalsts sakaru un digitalizācijas jomā, kur no Latvijas puses paredzēts atbalsts 100 000 eiro apmērā," atzīst Ligita Austrupe.
Tiekoties Ukrainas Digitālās transformācijas ministrijā ar ministra vietnieci Valēriju Ionanu, puses pārrunāja sadarbības iespējas, tostarp iespējamos atbalstu sakaru infrastruktūras atjaunošanai. Puses pārrunāja iespējas, ko sniedz 2023. gada 18. oktobrī parakstītais Latvijas-Ukrainas digitālais memorands un tā ietvarā no Latvijas puses piešķirtais finansējums.
Savukārt, tiekoties Ukrainas pašvaldību lietu, teritoriju un infrastruktūras attīstības ministrijā ar pirmo ministra vietnieku Vasiliju Škurakovu, tika pārrunātas sadarbības iespējas transporta savienojumu attīstībai Eiropas Savienības (ES) aspektā, t.sk. TEN-T tīkla savienojumiem ar Ukrainu un Moldovu un iespējamo finansiālo atbalstu no ES. Puses apliecināja virzību uz ciešāku sadarbību, tostarp jautājumā par Ukrainas integrāciju ES. Tāpat tiks akcentēta Rail Baltica projekta nozīmīgā loma ne tikai no transporta, bet arī no drošības viedokļa.
Līdz šim Latvijas puse ir aktīvi piedalījusies visos Solidarity Lanes procesos, sniegusi visu nepieciešamos atbalstu, konsolidējusi ostu kapacitātes, apzinājusi termināļus, to jaudas gan kravu pārkraušanai, gan uzglabāšanai, organizējusi testa pārvadājumus gan ar autotransportu, gan pa dzelzceļu. Potenciāls, ko Latvija piedāvā ir ievērojami lielāks, nekā šobrīd tiek izmantots.
Viens no abu valstu sadarbības virzieniem ir Ukrainas iespējas izmantot Latvijas ostu brīvās kapacitātes un pievilcīgo nodokļu režīmu. Jau šobrīd ir aktīva sadarbība ar potenciāliem Ukrainas investoriem, kam ir interese veidot savus uzņēmumus gan kravu pārkraušanas jomā, gan ražošanas jomā.
Efektīvas sadarbības veicināšanai dzelzceļa jomā, puses plāno izveidot trīs darba grupas dzelzceļa uzņēmumu līmenī: Ukrainas dzelzceļa infrastruktūras renovācijas darbiem, dzelzceļa ritošā sastāva remontiem un kravu pārvadājumu sekmēšanai.
Starptautiskās autosatiksmes jomā Latvija atbalsta ES un Ukrainas nolīguma par autopārvadājumiem pagarināšanu. Tāpat Latvija aicina risināt starptautiskos pasažieru pārvadājumos pastāvošās problēmas ar reģistrāciju Ukrainas elektroniskajās sistēmās pārvadātājiem izmantojot šoferus - Ukrainas pilsoņus.
Vizītes ietvaros SM pārstāvji piedalījās Tirdzniecības un rūpniecības kameru rīkotajā Biznesa forumā un Ukrainas ekonomikas ministra rīkotajā apaļā galda diskusijā.