Nozares ziņas Rail Baltica
RB vilciens

Šodien Rail Baltica kopuzņēmums RB Rail AS paziņoja par jauna finansēšanas līguma parakstīšanu ar Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūru (CINEA). Kopējais budžets līguma ietvaros ir 422,6 miljoni eiro, no kuriem Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (EISI) ieguldījums būs 353,9 miljoni jeb maksimāli 85%, savukārt atlikušo finansējumu nodrošinās trīs Baltijas valstis.

Līgumu parakstīja Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra, Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrija, Latvijas Satiksmes ministrija, Lietuvas Transporta un sakaru ministrija un RB Rail AS.

“Šodien dzīvojam paaugstinātas ekonomiskās nenoteiktības laikos, ko rada ģeopolitiskā krīze, nepārtrauktas cenu svārstības un nestabila būvmateriālu pieejamība, un ir svarīgāk nekā jebkad nodrošināt ciešu pārrobežu sadarbību starp triju Baltijas valstu partneriem, lai arī turpmāk Rail Baltica projekts saglabātu savu pozīciju starp prioritārajiem ātrgaitas dzelzceļa infrastruktūras projektiem Eiropas Savienībā. Rail Baltica vairs nav nepieciešamība, tas ir pienākums, un piešķirtais papildu finansējums ļaus mums sasniegt kritiskos mērķus un virzīties uz priekšu ar Rail Baltica, kā vienota Baltijas projekta, īstenošanu,” sacīja Agnis Driksna, RB Rail AS valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors. 

Finansējuma līgums ietvers sekojošas aktivitātes:

  • Atlikušo Rail Baltica pamattrases posmu projektēšana Lietuvā, tai skaitā posmam no Kauņas līdz Lietuvas / Polijas robežai, Kauņas centrālajā mezglā, kā arī posmam starp Kauņu un Viļņu. Piešķirtais finansējums tāpat segs arī daļu no zemju atsavināšanas kompensācijām.
  • Rail Baltica Latvijas pamattrases būvniecības darbu uzsākšana prioritārajā posmā no Latvijas/Lietuvas robežas, kā arī Skultes infrastruktūras apkopes punkta un būvniecības bāzes detalizētā tehniskā projekta izstrāde.
  • Rail Baltica pamattrases apakšbūves un saistīto elementu būvniecība, tai skaitā Ulemistes transporta mezgla būvniecība un projektēšanas darbi, lai mazinātu ietekmi uz medņu migrāciju posmā no Pērnavas līdz Igaunijas / Latvijas robežai.
  • Aktivitātes, kuru mērķis ir stiprināt pārrobežu dimensiju un nodrošināt tehnisko savietojamību, tostarp paziņotās institūcijas (NoBo) un novērtēšanas iestādes (AsBo) novērtēšanas pakalpojumi Rail Baltica projektēšanas un būvniecības darbiem, projektēšanas autoruzraudzība detalizēta tehniskā projekta īstenošanai būvniecības laikā, būvdarbu uzraudzība, ko veic FIDIC inženieris, kā arī pārrobežu posmu būvniecības iepirkumu modeļu analīze. Tāpat finansējums piešķirts aktivitātēm, kas nodrošinās vides prasību ieviešanas uzraudzības metodoloģijas izstrādi.

Tāpat arī finansējuma ietvaros apstiprinātās aktivitātes ļaus turpināt Rail Baltica globālā projekta koordinēšanu, lai stiprinātu kritiskos pārrobežu savienojamības un interoperabilitātes jautājumus, tai skaitā, nodrošinot vienotu tehnisko prasību izpildi, projekta ieviešanas pieejas un kvalitātes prasības visās trīs valstīs, kā arī īstenot Rail Baltica saskaņā ar Eiropas zaļā kursa mērķiem, domājot par ilgtspējīga un klimatneitrāla transporta izveidi.

Finansējums papildinās jau pieejamo finansējumu 2014.-2021. gada finanšu periodā, kur Rail Baltica īstenošanai ir pieejami vairāk nekā 1,2 miljardi eiro, no kuriem 85% veido Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments (CEF)).

CEF Transporta programma īsteno Eiropas Savienības transporta infrastruktūras politiku, atbalstot ieguldījumus transporta infrastruktūras veidošanā vai modernizācijā visā Eiropā.

Signe Nīgale
Komunikācijas vadītāja
E-pasts: signe.nigale@railbaltica.org
Tālrunis: +371 29116146 
www.railbaltica.org