Satiksmes ministrija ir izstrādājusi plānu, kā uzlabot ostu pārvaldību Latvijā. Plāns paredz, ka Rīgas, Ventspils un Liepājas ostas būs neatkarīgas un mazāk iesaistītas politikā.

Tas nozīmē, ka ostu vadība un uzraudzība būs atsevišķas. Arī ostu teritorijas tiks pārskatītas, lai tās būtu skaidri sadalītas starp ostas darbību un ekonomiskajām zonām.

Mazo ostu vadība tiks vienkāršota, samazinot valdes locekļu skaitu un izmaksas, un pašvaldības varēs pašas noteikt ostu darbības noteikumus.

Galvenie ieguvumi no šīs reformas ir profesionālāka ostu vadība un lielāka pašvaldību iesaiste.

Tas arī palīdzēs attīstīt rūpniecību pie ostām. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens uzsver, ka šī reforma samazinās birokrātiju un veicinās ostu attīstību.

Ostas ir svarīgas Latvijas ekonomikai, jo tās nodrošina transporta un loģistikas pakalpojumus, kas palīdz gan vietējai, gan starptautiskai tirdzniecībai.

Pēc diskusijām ar ekspertiem, reforma attieksies uz Rīgas un Ventspils ostām, bet Liepājas speciālā ekonomiskā zona tiks skarta tikai daļēji. Tas palīdzēs saglabāt Liepājas SEZ esošo efektīvo pārvaldības modeli.

Liepājas SEZ valde sastāvēs no 6 locekļiem: 3 no Liepājas domes un 3 no valsts, kurus ieceļ ministrijas. Rīgas un Ventspils ostu padomes būs 4 locekļi: 2 no valsts un 2 no pašvaldības. Padome pieņems svarīgus lēmumus par ostu attīstību un finansēm.

Reformas mērķis ir arī nodrošināt, ka pašvaldības var piedalīties ostu pārvaldībā, bet pārstāvji nedrīkst būt politiski ietekmēti. Atlases procesā būs atklāts konkurss, lai atrastu profesionālus un kompetentus pārstāvjus.

Ostas darbojas pašvaldību teritorijā, tāpēc ir svarīgi, lai tās labi sadarbojas infrastruktūras un vides jautājumos.

Reformā paredzēts arī apvienot dažādas ostu aktivitātes un pakalpojumus, lai efektīvāk izmantotu resursus.

Tas ietver kopīgu peldlīdzekļu izmantošanu un navigācijas uzturēšanu. Tas palīdzēs ietaupīt naudu un cilvēkresursus.

Arī ostu teritorijas tiks skaidri nodalītas starp pamatfunkcijām un komerciālām vajadzībām, lai ostas varētu labāk pielāgoties tirgus prasībām un attīstīties ilgtspējīgi.

Mazās ostas tiks pārvaldītas efektīvāk, samazinot valdes locekļu skaitu un izmaksas. Tas nodrošinās sabalansētu pārstāvniecību un labāku lēmumu pieņemšanu.