No 2019. gada 28. oktobra līdz 22. novembrim notika Starptautiskās Telesakaru savienības (ITU – International Telecommunication Union) Pasaules radiosakaru konference (WRC-19), kurā piedalījās arī Latvijas delegācija. Kopumā konference pulcēja vairāk kā 3000 dalībnieku no 193 pasaules valstīm.
Veiksmīgi sadarbojoties ar Eiropas reģiona un pārējām pasaules valstīm, ir sasniegti uz konferenci noteiktie mērķi un pieņemti būtiski lēmumi elektronisko sakaru nozares turpmākai attīstībai, tostarp, nosakot radiofrekvenču spektra resursu pieejamību jaunu, inovatīvu pakalpojumu attīstībai tuvāko četru gadu laikā. Vienlaikus konferencē provizoriski ir apstiprināti arī 2023. un 2027.gada konferenču darba kārtības jautājumi, par kuriem ITU sadarbībā ar dalībvalstīm un nozari veiks izpēti un strādās pie konkrētu priekšlikumu sagatavošanas.
Veiksmīgi rodot daudzpusējus kompromisus ar citām valstīm, globālā līmenī identificētas papildu joslas mobilo sakaru sistēmām jeb 5G attīstībai. Pārskatīts arī bezvadu (WiFi) tīklu regulējums, kas ļauj izvērst jaunus WiFi tīklus, vienlaikus nodrošinot traucējumu aizsardzību esošajiem satelītu tīkliem 5 GHz joslā. Savukārt 22.55-23.15 GHz joslā pārskatīta zemes izpētes un meteo satelītu kvalitatīvas darbības nodrošināšana, līdzpastāvot citiem radiosakaru veidiem. Paredzēta kuģošanas drošības uzlabošana, izmantojot globālās jūras negadījumu un drošības sistēmas (GMDSS) iespēju un kapacitātes paplašināšanu.
Apstiprinot ITU ieteikumu (standartu) par intelektiskām transporta sistēmām (ITS), ir ielikts stūrakmens viedo transportsistēmu globālai attīstībai, ļaujot īstenot transporta savienojamības risinājumus, uzlabojot satiksmes pārvaldību un veicinot drošāku braukšanu. Savukārt, lai uzlabotu dzelzceļa satiksmes kontroli, pasažieru drošību un vilcienu ekspluatācijas drošību, apstiprināta rezolūcija par dzelzceļa radiosakaru sistēmām.
Viens no visplašāk diskutētajiem jautājumiem bija satelītu attīstības iespējas nākamās paaudzes sakaru pakalpojumu nodrošināšanai, nosakot satelītiem orbītu un radiofrekvenču resursa pieejamību. Panākto kompromisu rezultātā satelītsakaru pakalpojumi kļūs par populāru un ērtu risinājumu globālajā tirgū, nodrošinot gan elektronisko sakaru, gan izpētes pakalpojumus tautsaimniecības vajadzībām un daudzām industrijām.
Satiksmes ministrija izsaka pateicību visiem Latvijas delegācijas pārstāvjiem – kolēģiem no valsts akciju sabiedrības “Elektroniskie sakari”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.
ITU ir ANO specializētā aģentūra informācijas un sakaru tehnoloģiju jautājumos. Pasaules Radiosakaru konferencēs, kas tiek organizētas reizi 4 gados, tiek pārskatīti ITU Radionoteikumi, kas nosaka radiofrekvenču lietošanu un saskaņošanu visā pasaulē un ir pamatā reģionālajām un atsevišķu valstu divpusējām un daudzpusējām vienošanām un valstu nacionālajiem radiofrekvenču spektra plāniem.
Informāciju sagatavoja:
Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67028390
komunikācijas@sam.gov.lv