Šī gada jūlija mēnesī Latvijas ostās pārkrauts 3,3 milj. tonnu kravu un, salīdzinot ar jūniju, tas ir samazinājums par 169 tūkst. tonnu, jeb aptuveni 5%, liecina Satiksmes ministrijas apkopotie operatīvie dati.
Savukārt kopumā gada pirmajos septiņos mēnešos kravu apgrozījums Latvijas ostās sasniedza 27,8 milj. tonnu, kas salīdzinājumā ar to pašu periodu 2021. gadā, ir kāpums par 3,7 milj. tonnām jeb 16%.
Satiksmes ministrs Tālis Linkaits atzīst, ka nenoliedzami Krievijas sāktais karš Ukrainā, tam sekojošās sankcijas un kopumā izmaiņas kravu pārvadājumu koridoros ietekmē arī nozari Latvijā, taču līdz šim situācija nav bijusi tik slikta, kā sākotnējās prognozēs. Tomēr kravu pārvadājumu jomā noteiktības pašlaik nav, līdz ar to nozarei jāturpina strādāt pie jaunu partneru piesaistes un sadarbības attīstības ar Vidusāzijas valstīm Kazahstānu un Uzbekistānu.
Dati liecina, ka jūlijā turpināja samazināties naftas produktu un ķīmisko beramkravu kravu plūsmas, savukārt pieaugums šajā mēnesī vērojams kokmateriālu un ķīmisko beramkravu segmentā.
Gada pirmajos septiņos mēnešos lielajās ostās pārkrauti 4,8 milj. tonnu akmeņogļu, kas ir pieaugums par 22 reizēm, salīdzinot ar pagājušā gada šādu pašu periodu. Taču jūlijā pārkrautās 388,6 tūkst. tonnu akmeņogļu ir samazinājums par 33% attiecībā pret jūniju. Visvairāk akmeņogļu jūlijā pārkrauts Rīgas ostā – 244,5 tūkst. tonnu, kam seko Ventspils osta ar 141,1 tūkst. tonnu pārkrautu ogļu.
Arī pārkrauto naftas produktu apjoms jūlijā attiecībā pret iepriekšējo mēnesi samazinājies par 33% un kopumā šajā mēnesī caur Latvijas lielajām ostām vestas 444,9 tūkst. tonnas naftas produktu. Šajā kravu segmentā līdere gan septiņu mēnešu periodā, gan jūlijā bija Ventspils osta, kur naftas produktu apgrozījums šogad sasniedzis sasniedza 3,2 milj. tonnas.
Rīgas ostā sasniegts jauns rekords konteinerizēto kravu segmentā. Pārkrauti 278 103 konteineri, kas ir par 15,4% vairāk nekā gadu iepriekš. Arī visās Lielajās ostās kopumā konteineru kravu apjoms gada pirmajos septiņos mēnešos pieaudzis par 15%. Par 16,6% palielinājies ro-ro kravu apjoms un šajā ziņā vislabākos rezultātus uzrādījusi Liepājas osta – tur pieaugums ro-ro kravu segmentā bija 31,7%, sasniedzot 0,9 milj. tonnu.
Neliels pieaugums vērojams kopējā Latvijas ostās pārkrauto labības kravu apjomā – ja pērn gada pirmajos septiņos mēnešos pārkrauti 2,9 milj. tonnu labības, tad šogad jau nedaudz vairāk kā 3 milj. tonnu labības kravu.
Kopējais dzelzceļa kravu apgrozījums šī gada septiņos mēnešos sasniedza 13,5 milj. tonnu, kas salīdzinājumā ar 2021. gadu ir kāpums par 15,4 %. Pa dzelzceļu pārvadāto naftas produktu kravu apgrozījums samazinājies līdz 2,5 milj. tonnu, kas gada laikā ir kritums par 33%. Savukārt labības kravu apgrozījums sasniedza 2,1 milj. tonnu, kas salīdzinājumā ar 2021. gadu ir kāpums par 9%. Par 3,6 reizēm pieaudzis dažādu rūdu pārvadājumu apjoms, kas gada pirmajos septiņos mēnešos sasniedza 1,2 milj. tonnu kravu.