Jaunumi Sabiedriskais transports
autobuss

21. janvārī valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotos priekšlikumus grozījumiem Ministru kabineta noteikumos “Sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanas kārtība maršrutu tīklā”, lai īstenotu elastīgākus pieturas apkalpošanas nosacījumus pārvadātājiem, ieviešot pieturas pēc pieprasījuma, vienlaikus nodrošinot kā ērtības pasažieriem, tā arī informāciju par šādu pieturu esamību.

“Viena no Satiksmes ministrijas prioritātēm ir piekļūstama infrastruktūra mobilitātes pakalpojumu nodrošināšanai. Lai uzlabotu sabiedriskā transporta pakalpojumu, jānodrošina ne tikai kvalitatīvi transportlīdzekļi, bet jāpilnveido arī pakalpojuma serviss iedzīvotājiem, apmierinot pasažieru  pieprasījumu. Lai to īstenotu nepieciešamas izmaiņas normatīvajā regulējumā, veicot papildinājumus, kas attiecas uz pasažieru apmaiņas vietām – pieturām un tajās izvietoto informāciju”, atzīmē satiksmes ministrs Kaspars Briškens.

Pēdējo gadu laikā ir mainījušies pasažieru pārvietošanās paradumi, tiek novērots, ka pasažieru plūsma pa nedēļām var krasi atšķirties, tai skaitā arī pieprasījums izmantot pieturas, kuras daudzos gadījumos nav iekļautas kustības sarakstos. Latvijā reģionālo autobusu maršrutu tīklā kopumā ir aptuveni 16,5 tūkstoši pieturvietas, no kurām 9,7 tūkstoši ir iekļautas kustības sarakstā (tarifa pieturas). Analizējot pasažieru plūsmu, novērots, ka pakalpojuma sniedzēji, atsevišķos gadījumos nesaskaņoti veikuši apstāšanās pieturās, kuras nav iekļautas kustības sarakstos, lai veiktu pasažieru apmaiņu, tādējādi apmierinot pasažieru faktisko pieprasījumu.

Pašreizējais normatīvai regulējums nosaka, ka reģionālās nozīmes autobusu maršrutā pārvadātājs nodrošina pasažieru iekāpšanu autobusā un izkāpšanu no tā autoostā vai autobusu kustības sarakstā norādītajā pieturā. Ieviešot pieprasījuma pieturas, tiks radīti elastīgāki nosacījumi pasažieru apkalpošanai reģionālās nozīmes maršrutos, izveidojot pasažieru apmaiņas iespējas, kas darbojas paralēli kustības sarakstā iekļautajām pieturām.

Grozījumi minētajos MK noteikumos paredz noteikt, ka turpmāk reģionālās nozīmes maršrutos  pasažieru apmaiņa būs iespējama arī pieturās pēc pieprasījuma. Tāpat izmaiņas normatīvajā regulējumā nosaka, kāda veida informācijai ir jābūt pieejamai pasažieriem.

Precizēta pasažieru apmaiņas kārtība arī pilsētas nozīmes maršrutos, nosakot, ka pieturas statusu pārvadātājs saskaņo ar attiecīgo valstspilsētas pašvaldību.

 

Komunikācijas nodaļa

E-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv