Lai pārrunātu Rail Baltica aktualitātes un 2023. gada plānus, projekta īstenotāji tikās ar Eiropas Parlamenta (EP) deputātu izveidoto starpinstitucionālo atbalsta grupu “Friends of Rail Baltica”, kuru vada Eiropas Parlamenta viceprezidents Dr. Roberts Zīle.
Sanāksmes dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Rail Baltica īstenošanas gaitu, īpaši uzsverot gan projekta pieaugošo stratēģisko nozīmi pašreizējā ģeopolitiskajā kontekstā, gan tā lomu piegādes ķēžu stabilitātes veicināšanā izaicinošajos tirgus apstākļos.
Sanāksmē piedalījās EP deputāti, Ziemeļjūras-Baltijas TEN-T pamattīkla koridora koordinatore Katrīna Trautmane (Catherine Trautman), Mobilitātes un transporta ģenerāldirektorāta (DG MOVE) Investīciju, inovatīvā un ilgtspējīgā transporta departamenta direktors Heralds Ruijters (Herald Ruijters). Sanāksmes dalībniekus ar Rail Baltica projekta aktualitātēm iepazīstināja projekta centrālā koordinatora Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail AS pārstāvji – valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors Agnis Driksna un finanšu direktors Igns Degutis (Ignas Degutis). Papildus informāciju par projekta progresu katrā no valstīm sniedza arī Lietuvas Republikas Transporta un sakaru ministra vietniece Loreta Maskaļioviene (Loreta Maskaliovienė), Latvijas Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dins Merirands, Polijas Infrastruktūras ministrijas valsts sekretārs Andržejs Bitels (Andrzej Bittel) un Somijas Transporta un sakaru ministrijas ģenerāldirektore Sabīna Lindstroma (Sabina Lindström).
K. Trautmane pauda gandarījumu par projekta dalībvalstu aktīvo politisko atbalstu. “Agrāk Rail Baltica bija prioritāte, tagad tā ir vajadzība. Šodien guvu pārliecību, ka šī ir vienojoša izpratne visu šā projekta īstenošanā iesaistīto valstu vidū,” viņa komentēja, tāpat arī uzsverot, ka projekta virzība ļauj tuvākajā laikā uzsākt aktīvākas publiskas sarunas par pakalpojumiem, kurus saņems iedzīvotāji. “Būtu publiski jārunā par vilcieniem, vagoniem, sēdvietām, biļešu cenām un tamlīdzīgiem jautājumiem, lai sagatavotu iedzīvotājus jaunu vilcienu ienākšanai,” K. Trautmane sacīja.
“Rail Baltica ir prioritārs infrastruktūras projekts, tāpēc mums Latvijā jārod iespēja padarīt efektīvākas dažādas procedūras, jāstiprina starpnozaru sadarbība, lai veicinātu projekta ieviešanu. Vienlaikus būtiska ir cieša projektā iesaistīto pušu koordinēta rīcība, lai īstenotu Rail Baltica projektu līdz 2030. gadam,” uzsvēra Dins Merirands, Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks.
Savukārt, kā skaidroja kopuzņēmuma RB Rail AS valdes priekšsēdētājs Agnis Driksna: “Projekts ir iegājis nākamajā brieduma pakāpē un būvniecības darbi norit visās valstīs, kam 2023. gada otrajā pusē sekos liela mēroga būvniecība ārpus pilsētām.”
“Friends of Rail Baltica” ir starpinstitucionāla darba grupa Eiropas Parlamentā, kas jau kopš 2016. gada organizē regulāras tikšanās, kurās tiek apspriesta projekta ieviešanas gaita. Darba grupu vada Eiropas Parlamenta viceprezidents un transporta un tūrisma komitejas loceklis Dr. Roberts Zīle.