Satiksmes ministrijā (SM) norisinājās pirmā Baltijas valstu ekspertu sanāksme par transporta nozares ministru 2018.gada 28.septembrī parakstītā saprašanās memoranda mērķu izpildi. Tie paredz atbalstīt ilgtspējīgu mobilitāti, uzlabot satiksmes drošību un veicināt inovācijas, attīstot savienotās un automatizētās braukšanas un 5G tehnoloģijas Via Baltica transporta koridorā.
Atklājot sanāksmi, Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Valters Bajārs pateicās klātesošajiem dalībvalstu ekspertiem par aktīvo līdzdalību šī memoranda mērķu izpildē un informēja par pašreizējo situāciju 5G mobilo sakaru attīstībā Latvijā.
Valters Bajārs norādīja: “5G koridoru izveidošana uz transporta maģistrālēm ir solis uz Eiropas gigabitu sabiedrības mērķu sasniegšanu, kas paredz nodrošināt 5G pārklājumu uz galvenajām sauszemes maģistrālēm un lielajām pilsētām līdz 2025. gadam”. Izveidojot modernu sakaru infrastruktūru gar ceļiem tiks sekmēta arī vispārēja platjoslas interneta pieslēguma pieejamība. Svarīgs elements sekmīgai 5G izvēršanai ir operatoriem pieejams optikas tīkls. Tāpat jāvērtē, kur nepieciešama valstiska pieeja, līdzīgi, kā šobrīd tiek realizēta vidējās jūdzes valsts atbalsta programma lauku apvidos. Šajā kontekstā ir apsverama nākamā perioda ES finanšu atbalsta instrumentu, piemēram, Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (CEF) finansējuma piesaistei.
Savukārt SM Autosatiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns uzsvēra, ka Via Baltica koridora, kā savienota un automatizēta transporta koridora, attīstība uzlabos pasažieru un kravas pārvadājuma transporta plūsmas efektivitāti. “Tas ir vēl viens solis pretī nospraustajiem mērķiem satiksmes drošības jomā,” uzsvēra T. Vectirāns.
Igaunijas un Lietuvas eksperti sanāksmes dalībniekus iepazīstināja ar savas valsts redzējumu 5G tīkla un inteliģento transporta sistēmu attīstībā, uzsverot nepieciešamību valstīm kopīgi turpināt darbu pie savienotas un automatizētās braukšanas koridora izveides.
Igaunijas Ekonomikas un sakaru ministrijas pārstāvis uzsvēra pakalpojumu izvērtējuma nepieciešamību norādot, ka ar pašreizējajām metodēm vairs nepietiek, lai uzlabotu drošību uz ceļiem, tādēļ jāattīsta un jāievieš jaunas tehnoloģijas, kas sākotnēji strādās 4G tīklā, bet pārskatāmā nākotnē tiks balstītas 5G risinājumos.
Lietuvas Satiksmes un sakaru ministrijas pārstāvji detalizēti izklāstīja Lietuvas veikumu inteliģento transportsistēmu attīstībā, informēja par nacionālās 5G ceļakartes izstrādi un notiekošajām diskusijām ar nozari, kā arī akcentēja nepieciešamību valstīm strādāt pie publisko transporta nozares datu savstarpējas apmaiņas.
Tāpat sanāksmē tika diskutēts par projekta kopējo vīziju, turpmākajiem rīcības soļiem un iespējamajiem finansējuma piesaistes modeļiem. Klātesošie vienojās, ka nākamā ekspertu tikšanās norisināsies š.g. jūnijā, Viļņā, un līdz tam, savstarpēji sadarbojoties, tiks izstrādāta detalizētāka memoranda īstenošanas ceļakarte.
Uzziņa:
Ar saprašanās memoranda parakstīšanu, Baltijas valstis paredz 5G tīklu pakāpenisku ieviešanu Via Baltica maģistrālē, lai uzlabotu savienoto transportlīdzekļu savstarpējo izmantošanu, kā arī, lai savienotu Baltijas valstis ar citiem būtiskiem Eiropas transporta koridoriem. Svarīgs apņemšanās elements ir nodrošināt tieši pārrobežu sadarbību, lai izveidotās sistēmas darbotos bez ierobežojumiem gan pierobežu rajonos, gan visā transporta koridorā. Transporta līdzekļi pamatā izmantos 5G tīklus savstarpējai datu pārraidei un saziņai ar apkārtējo infrastruktūru, kā arī datu vākšanai no dažāda veida infrastruktūras sensoriem turpmākai apstrādei.
Satiksmes ministrijas
Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67028003
e-pasts: komunikacijas@sam.gov.lv