Atklātu konkursu uz AS “Air Baltic Corporation” (turpmāk – airBaltic) trīs padomes locekļu amatiem organizēja Satiksmes ministrija kā airBaltic valsts kapitāla daļu turētāja. airBaltic padomes atlases procesa nodrošināšanai tika izveidota nominācijas komisija šādā sastāvā (turpmāk – nominācijas komisija):
- Dins Merirands – komisijas vadītājs – Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks;
- Inguna Strautmane – Satiksmes ministrijas Valsts kapitāla daļu pārvaldības departamenta direktore;
- Artūrs Kokars - Satiksmes ministrijas Aviācijas departamenta direktors;
- Dzintra Gasūne – Valsts kancelejas Pārresoru koordinācijas departamenta Kapitālsabiedrību pārvaldības nodaļas vadītāja;
- Zigmārs Vestfāls – neatkarīgais eksperts – biedrības “Latvijas Aviācijas Asociācija” valdes loceklis;
- Jānis Lielpēteris – neatkarīgais eksperts – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis un politikas daļas direktors.
Kandidātu tiešajai uzrunāšanai, pretendentu iesniegtās informācijas izvērtēšanai un padziļinātās vadības kompetenču novērtēšanai tika piesaistīta personāla atlases kompānija SIA “FONTES Executive Search” (turpmāk – personāla atlases kompānija), kas sadarbojās ar nominācijas komisiju kandidātu atlasē un vērtēšanā.
Atklāts konkurss uz airBaltic padomes locekļu amatiem tika izsludināts 2023. gada 17.februārī Satiksmes ministrijas, Nodarbinātības valsts aģentūras un tīmekļvietnē www.valstskapitals.gov.lv ar pieteikumu iesniegšanas termiņu līdz 13. martam.
Kopumā airBaltic padomes locekļu amatiem tika saņemti un izskatīti 68 kandidātu iesniegti 108 pieteikumi:
1) ar kompetenci korporatīvas pārvaldības jomā, uzņēmumu un komandas vadībā, iesaistīto pušu vadībā – 56 pieteikumi, no tiem 42 (primāri) un 14 (sekundāri);
2) ar kompetenci finanšu jautājumu un audita jomā, risku vadības un iekšējās kontroles sistēmas jomā – 35 pieteikumi, no tiem 18 (primāri) un 17 (sekundāri);
3) ar kompetenci gaisa pārvadājumu jomā, stratēģiju izstrādes un ieviešanas jomā – 17 pieteikumi, no tiem 8 (primāri) un 9 (sekundāri).
Konkursa 1. kārtā tika veikts kandidātu sākotnējais izvērtējums un atbilstības obligātajām minimālajām prasībām pārbaude (t.sk. svešvalodas prasmes (pretendenta pašvērtējums) un sākotnējā reputācijas pārbaude), pamatojoties uz pretendentu iesniegto informāciju, kā arī pretendentu iesniegtās informācijas padziļināta analīze, ko veica personāla atlases kompānija.
Nominācijas komisija visus airBaltic padomes locekļu amatu kandidātus vērtēja, balstoties uz nominācijas komisijas 2023. gada 15. februāra sēdē apstiprinātajiem vērtēšanas kritērijiem, kas izstrādāti saskaņā ar kapitāla daļu turētāja izvirzītajām prasībām. Nominācijas komisija, izvērtējot visu kandidātu pieteikumus, uz konkursa 2. kārtu izvirzīja:
- padomes locekļa amatam ar kompetenci korporatīvas pārvaldības jomā, uzņēmumu un komandas vadībā, iesaistīto pušu vadībā - 9 kandidātus ar augstāko punktu skaitu;
- padomes locekļa amatam ar kompetenci finanšu jautājumu un audita jomā, risku vadības un iekšējās kontroles sistēmas jomā - 8 kandidātus ar augstāko punktu skaitu;
- padomes locekļa amatam ar kompetenci gaisa pārvadājumu jomā, stratēģiju izstrādes un ieviešanas jomā - 6 kandidātus ar augstāko punktu skaitu.
Kandidātiem, kuri tika virzīti konkursa 2. vērtēšanas kārtai, bija jāsagatavo prezentācija par stratēģisko redzējumu attiecīgajā jomā, uz kuru kandidāts pretendē, par airBaltic darbību un galvenajiem nākotnes izaicinājumiem, sniedzot ieskatu svarīgākajās prioritātēs un priekšlikumus nākamajiem 5 (pieciem) gadiem, to īstenošanai. Pretendentiem uz amatu ar kompetenci finanšu jautājumu un audita jomā, risku vadības un iekšējās kontroles sistēmas jomā papildus bija jāsniedz redzējums par darbībām, kas veicamas, lai airBaltic veiksmīgi veiktu sākotnējo publisko akciju piedāvājumu (IPO).
Konkursa 2. kārta notika, izmantojot daļēji strukturētu interviju, kuras laikā nominācijas komisija izvērtēja katra kandidāta profesionālo zināšanu atbilstību padomes locekļa amatam izvirzītajiem kritērijiem un profesionālās pieredzes atbilstību prasību aprakstam. Intervijas laikā nominācijas komisija vērtēja arī kandidātu prezentētos stratēģiskos redzējumus, kā arī noskaidroja reputācijas risku iespējamību. Pēc kandidātu vērtējumu apkopošanas par konkursa 1. un 2. kārtu, noslēdzošajai konkursa kārtai tika izvirzīti katrā no amatu jomām kandidāti ar augstāko vidējo punktu kopskaitu par 1. un 2. kārtu:
- padomes locekļa amatam ar kompetenci korporatīvas pārvaldības jomā, uzņēmumu un komandas vadībā, iesaistīto pušu vadībā - 4 kandidāti;
- padomes locekļa amatam ar kompetenci finanšu jautājumu un audita jomā, risku vadības un iekšējās kontroles sistēmas jomā - 4 kandidāti;
- padomes locekļa amatam ar kompetenci gaisa pārvadājumu jomā, stratēģiju izstrādes un ieviešanas jomā - 4 kandidāti.
Konkursa 3. kārtā notika kandidātu vadības kompetenču padziļināta novērtēšana, ko nodrošināja personāla atlases kompānija. Personāla atlases kompānija ievāca arī atsauksmes par kandidātiem un veica padziļinātu reputācijas pārbaudi. Nominācijas komisija, saņemot personāla atlases kompānijas sagatavoto informāciju par pretendentu kompetenču novērtēšanas rezultātiem, atsauksmēm un reputācijas risku izvērtējumu, sniedza savu novērtējumu par kandidātu atbilstību izvirzītajām prasībām un apstiprinātajam padomes locekļiem nepieciešamo kompetenču prasību aprakstam.
Apkopojot kandidātu vērtējumus konkursa trijās kārtās, kā arī ņemot vērā pretendentu kandidēšanu atkarīga vai neatkarīga padomes locekļa amatam, nominācijas komisija pieņēma lēmumu katrā no vakantajiem airBaltic padomes locekļu amatiem (katrā jomā) izvirzīt valsts kapitāla daļu turētājam, galīgā lēmuma pieņemšanai, divus atbilstošākos pretendentus, kopā 5 pretendentus, kas visās atlases kārtās bija ieguvuši visaugstāko punktu kopsummas rezultātu atbilstošajā kompetences jomā.
Nominācijas komisija beidza savu darbu brīdī, kad tika pieņemts gala lēmums par konkursa rezultātiem un iesniegts priekšlikums valsts kapitāla daļu turētājam, t.i., 2023. gada 12.jūnijā.